Klątwa wiedzy to sytuacja, w której „coś wiesz, ale nie pamiętasz już, jak to było tego nie wiedzieć”. Tak autorzy książki „Przyczepne historie" opisują zjawisko klątwy wiedzy. W tym artykule znajdziesz konkretne przykłady, które pokazują, jak radzić sobie z klątwą wiedzy podczas projektowania tekstu interfejsu.
Przejdź do artykułuGdy w projekcie pojawia się temat dostępności, pierwsza myśl to często „Houston, mamy problem”. Kto powinien się tym tematem zająć? Mamy szukać jakiegoś specjalisty? A może nasz developer albo UX designer spokojnie ogarną ten temat? Lepiej, żeby był to ktoś z zewnątrz czy może szukać kogoś w środku organizacji? Zmierzmy się z tymi pytaniami.
Przejdź do artykułuNasze decyzje wpływają na życie użytkowników – projektujemy przedmioty, usługi, informacje i zachowania. Nie powinniśmy robić tego w sposób subiektywny, mimo że żyjemy w świecie pełnym subiektywizmu. Sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość, jest wysoce osobisty; myślimy i działamy pod wpływem impulsu. Wynikiem takich działań są m.in. dysproporcje społeczne oraz pogarszający się stan środowiska naturalnego.
Przejdź do artykułuZapytałem człowieka, który od ponad 12 lat kieruje zespołami tworzącymi innowacyjne produkty, czy kreatywność kiedykolwiek zdecydowała o powodzeniu jego projektów. Odpowiedział, że trudno mu przypomnieć sobie sytuację, w której kreatywność nie była czynnikiem decydującym o sukcesie. Na czym polega biznesowa wartość kreatywności?
Przejdź do artykułuKrytyczne myślenie, to obok kreatywności, umiejętności komunikacji i kolaboracji jedna z 4 kluczowych umiejętności XXI wieku. W turbodynamicznie zmieniającym się świecie krytyczne myślenie jest gwarantem rozwoju.
Przejdź do artykułu