Na początku warto zrobić krok do tyłu i zastanowić się, czym dla mnie, dla mojego klienta, dla mojego projektu jest dostępność? Czym innym jest dostępność rozumiana jako zgodność ze standardami Web Content Accessibility Guidelines (WCAG), a czym innym jako tworzenie rozwiązań przyjaznych dla tak wielu użytkowników, jak to tylko możliwe. Czym innym jest także dostępność będąca połączeniem tych dwóch podejść. To, jak odpowiesz na to pytanie, może być kluczowe do wybrania odpowiedniego człowieka.
Badacz dostępności pracujący dla zespołu
Najczęściej specjalista ds. dostępności nie jest stałym członkiem zespołu. Pojawia się jako audytor dostępności na pewnym etapie rozwoju projektu. Ma wykonać konkretne działania, których wyniki będą następnie wykorzystywane przez zespół projektowy. Jest raczej niezależnym badaczem lub ewentualnie konsultantem wspierającym zespół.
Co dostępnościowiec może zrobić dla zespołu
Z racji swojej funkcji, audytor dostarcza zespołowi gotowe wyniki swoich analiz. Jest to najczęściej raport z audytu eksperckiego, raport z obsługi rozwiązania za pomocą technologii asystujących lub raport z testów z użytkownikami z niepełnosprawnością.
Audyt ekspercki najczęściej bazuje na standardach WCAG. Jest oceną zgodności wybranych stron, funkcji czy elementów rozwiązania z tymi właśnie standardami. Większość raportów z takich audytów posiada także listę rekomendacji, mówiących w jaki sposób usunąć konkretne problemy wynikające z niespełniania WCAG. Może być to szczególnie przydatne dla developerów, projektantów i redaktorów treści, bo jest gotową listą elementów do poprawy, razem z propozycjami rozwiązań.
Badanie za pomocą technologii asystujących, z których korzystają osoby z niepełnosprawnością, może być częścią audytu eksperckiego albo oddzielnym testem. Technologie asystujące to np. czytniki ekranu, z których korzystają najczęściej osoby niewidome. Są to specjalne programy, które głosowo przekazują informacje z ekranu, ale także umożliwiają sprawną nawigację – poprzez skróty klawiaturowe czy specjalne gesty na ekranach dotykowych. Taki czytnik to jednak tylko narzędzie – jeśli serwis czy aplikacja mają błędy dostępności, użytkownik będzie miał problem z ich obsługą, nawet korzystając z czytnika. Raport z takiego badania może być przydatny do przygotowania testów z użytkownikami, którzy także korzystają z technologii asystujących. Pozwala także porównać obsługę serwisu czy aplikacji za pomocą wielu różnych wersji programów asystujących i wybrać rozwiązania najbardziej uniwersalne.
Testy z użytkownikami z niepełnosprawnością nie bazują na standardach WCAG. Są klasycznymi testami użyteczności, tyle że w wykonaniu np. użytkowników słabowidzących, niewidomych, niepełnosprawnych ruchowo czy głuchych. Raport z takich testów pozwala spojrzeć szerzej na użytkowników rozwiązania i dostrzec problemy i potrzeby tych, którzy korzystają z czytników ekranu, nawigują tylko klawiaturą itp. Wyniki takich badań mogą być istotne dla projektantów i osób odpowiedzialnych za rozwój rozwiązania.
Specjalista ds. dostępności pracujący dla zespołu sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie kluczowa jest ocena stopnia dostępności.
Taka okresowa ocena jest niezbędna dla instytucji publicznych czy firm telekomunikacyjnych. Z racji obowiązującego prawa, muszą posiadać serwisy www (a w przypadku instytucji publicznych także aplikacje mobilne) zgodne ze standardami WCAG.
Ocena taka może przydać się także innym podmiotom przy okazji zmiany dotychczasowego rozwiązania na nowe. Pozwala ona bowiem oddzielić elementy dostępne, które warto zachować lub przenieść, od elementów wymagających przeprojektowania lub stworzenia od nowa.