3 najważniejsze wyzwania stojące przed mobile marketingiem w 2019 roku
- Rosnące znaczenia wyszukiwania głosowego i konieczność przygotowania strategii pozycjonowania stron internetowych w odniesieniu do zapytań głosowych. Co trzeba zrobić, aby zapewnić sobie gładkie wejście w rewolucje VSO (voice search optimization)? Niezbędne będzie techniczne SEO na wysokim poziomie, strony AMP i optymalizacja treści (wysokiej jakości, nie pisanych pod roboty Google, ale dla użytkownika, który szuka wiedzy i odpowiedzi na swoje pytania). Kto lepiej się przygotuje, zdobędzie przewagę na samym początku.
- Kontynuacja rozwoju machine learning, który – jako trend – wyszedł z obszaru zainteresowań wczesnych naśladowców. Marketing wykorzystujący dane przetwarzane przez algorytmy uczące się (szczególnie dane generowane dzięki urządzeniom mobilnym, przede wszystkim: materiały wizualne, zdjęcia i filmy, których ilość dynamicznie wzrasta) to obecnie prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy wierzą w data-driven marketing. Ja zachęcam do nie ignorowania czynnika ludzkiego przy analizie danych i praktykowanie podejścia data-informed marketing.
- Niesłabnący wzrost znaczenia dobrego UX, uwzględniającego zarówno potrzeby użytkowników, jak również realizację celów biznesowych. Nie bez powodu raport „Customers 2020″ zapowiadał, że doświadczenie użytkowników zastępuje dotychczasowe wyróżniki marki takie jak oferta produktowa i cena. UX stanie się najistotniejszym czynnikiem lojalizującym klienta, szczególnie w świecie mobilnym, gdzie o tę lojalność szczególnie trudno.
Żadne z wymienionych wyzwań nie jest wyzwaniem nowym. Zignorowanie któregokolwiek z nich będzie jednak coraz bardziej dotkliwe w skutkach.
Nowinki technologiczne a mobile marketing w 2019 roku
Rosnące znaczenie mediów społecznościowych, z których na masową skalę użytkownicy korzystają wyłącznie mobilnie. Nie mówię tu o mediach, które możemy określić jako oczywiste, a niektóre już nawet „niemodne”. Dla zobrazowania przytoczę przykłady dwóch popularnych osobistości. 31-letnią Julię Kuczyńską, znana szerszej publiczności jako Maffashion, jedną z najbardziej znanych polskich influencerek na Instagramie śledzi 1,1 mln obserwujących. Natomiast jedna z najbardziej znanych polskich (uwaga – nowe słowo) muserek, 17-letnią Kingę Sawczuk, znaną jako Kompleksiaraxx, a TikTok obserwuje 4,4 miliony osób! Zdawaliście sobie z tego sprawę? Jeśli nie, to zachęcam do obserwowania nie tyle nowinek technologicznych co zachowań dzieci i nastolatków w mediach społecznościowych. O nowinkach mówi dużo, a o cyberpsychologii ciągle zbyt mało. Z tego ćwiczenia z pewnością wyniesiecie sporo przemyśleń i inspiracji.
Tekst oryginalnie ukazał się na łamach serwisu nowymarketing.pl