Jak organizujemy testy RITE w Mobee Dicku?
Organizacja testów RITE wymaga podejścia łączącego precyzyjne planowanie oraz elastyczne reagowanie na zmiany. Aby badania przebiegały szybko
i efektywnie, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie.
Organizacja zespołu projektowo-badawczego
W ramach metodologii RITE do pracy zostaje zaangażowany zespół projektowo-badawczy, którego filarem są projektant/-ka UX oraz badacz/-ka.
- Projektant/-ka UX - pracuje nad przygotowaniem prototypu oraz jego aktualizacją przed kolejnymi sesjami z uczestnikami badania.
- Badacz/-ka - przygotowuje scenariusz badania i aktualizacje go wraz ze zmieniającym się prototypem, koordynuje proces rekrutacji i odpowiada za moderację badania.
W zespole są również obserwatorzy, czyli np. projektant/-ka UX albo inny badacz/-ka oraz kluczowi interesariusze, którzy mogą pochodzić z takich światów jak marketing, IT, sprzedaż czy biuro obsługi klienta. Dzięki ścisłej współpracy interesariuszy i zespołu projektowo-badawczego decyzje o zmianach
w testowanym rozwiązaniu mogą być podejmowane „na miejscu”, bez czasochłonnej logistyki.
Forma
Badania RITE można realizować zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie, przy czym kluczowym elementem efektywnej współpracy jest dostęp do wspólnej przestrzeni debriefingowej. W Mobee Dicku preferujemy formę zdalną ze względów logistyczno-wydajnościowych – w tym celu wykorzystujemy narzędzia do spotkań online (np. Google Meets) oraz interaktywne tablice do współpracy (np. Miro). W przypadku badań stacjonarnych niezbędna jest odpowiednich rozmiarów przestrzeń, w której zespół będzie mógł przeprowadzić efektywną analizę zebranego materiału oraz przedyskutować kolejne kroki (np. używając post-itów).
Czas trwania
Z założenia badania w formule RITE powinny być realizowane najszybciej jak to tylko możliwe. Zazwyczaj etap testowania i rewidowania prototypu zajmuje około tygodnia (nie wliczając organizacji badania), jednakże w zależności od takich czynników jak poziom skomplikowania testowanego prototypu czy dostępności kluczowych interesariuszy, okres ten może ulec wydłużeniu.
Sesje i iteracje
W trakcie badań RITE staramy się być odważni, ale także metodyczni
w testowaniu hipotez projektowych. Po zauważeniu problemu (lub potencjału na usprawnienie) jesteśmy w stanie wprowadzić zmianę, aby już na następnej sesji
z użytkownikiem sprawdzić, czy nasze przewidywania były trafne. Jednocześnie unikamy podejmowania pochopnych decyzji i staramy opieramy się na obserwacjach, których jesteśmy pewni oraz wiedzy eksperckiej członków zespołu.
W testach RITE nierzadko wprowadzamy zmiany nawet po jednej czy dwóch obserwacjach danego zdarzenia. Dzieje się tak, jeśli wiemy, z czego wynika błąd
w interfejsie i ponieważ wiemy, że nowe rozwiązanie zostanie zwalidowane już na kolejnych sesjach z użytkownikami. Szybkie cykle eksperymentalne umożliwiają zespołowi eksperymentowanie i wspólne odnajdywanie najlepszych doświadczeń użytkownika.
Uczestnicy badania
Podobnie jak w klasycznych testach użyteczności, w badaniach RITE zazwyczaj uczestniczy minimalnie 5 użytkowników per segment – wielkość próby jest wypadkową takich czynników jak: ilość grup docelowych, harmonogram oraz budżet projektu. Zdarza się, że ze względu na szybki przyrost nowej wiedzy zespół podejmuje decyzje o umówieniu kolejnych sesji z użytkownikami albo odwrotnie – do odwołania kilku ostatnich spotkań.
Aktywności
Proces badawczy w formule RITE zakłada szereg rutynowych czynności:
- Obserwacja i notowanie sesji - za obserwacje i notowanie sesji badawczych odpowiedzialny jest wyznaczony obserwator, jednak zachęcamy cały zespół do tego samego. Przed pierwszą sesją badawczą przekazujemy zespołowi klienta kluczowe informacje o tym, w jaki sposób dokonywać rzetelnych i poprawnych metodologicznie obserwacji.
- Sesje debriefingowe - podczas sesji debriefingowych cały zespół wspólnie dyskutuje na temat obserwacji, wniosków i możliwych rozwiązań problemów napotkanych przez uczestników badania. Częstotliwość spotkań debriefingowych zależy od potrzeb i możliwości zespołu. Zazwyczaj spotkania takie odbywają się w momencie, w którym zespół staje przed nieoczywistym problemem lub gdy jego wpływ na prototyp/produkt jest znaczny, ale nie rzadziej niż raz na dzień serii testów.
Ostatecznym celem spotkania jest spriorytetyzowanie zidentyfikowanych problemów i ustalenie, które z nich chcemy rozwiązać przed kolejną sesją badawczą, a które z nich dalej chcemy obserwować.
Po każdej sesji debriefingowej podjęte decyzje są spisywane, aby umożliwić łatwy dostęp do historii zmian w projekcie (to samo dotyczy mniejszych zmian dziejących się między sesjami). W testach RITE nie tworzymy raportu badawczego. To właśnie zarejestrowana historia zmian
i ostateczny produkt są raportem samym w sobie.
Aktualizacja prototypu - po sesji debriefingowej otrzymujemy spriorytetyzowaną listę problemów, które wymagają zaadresowania przed kolejną sesją badawczą. Na tym etapie projektant UX odpowiada za zaproponowanie rozwiązania wyznaczonych problemów, bazując na wspólnych ustaleniach z debriefingu oraz wiedzy eksperckiej.