Nowy model współpracy: ramię w ramię
Współpraca ramię w ramię daje możliwość częstego iterowania, łagodzi przebieg koniecznych pivotów, wspiera skuteczną dystrybucję wiedzy o nowościach, trendach i zachodzących zmianach, ale przede wszystkim gwarantuje efektywność. W jaki sposób? Wszelkie działania zespołów zajmujących się szeroko rozumianym “UX-em” nie stanowią kolejnego silosu w dużej organizacji, a ułatwiają ich burzenie. Implementuje się je w miejscu, w którym są potrzebne.
Taki model w przypadku każdego klienta ma inny przebieg oraz cel biznesowy, ale każdemu daje wymierne i policzalne korzyści.
Z Diebold Nixdorf zaczęliśmy w ten sposób pracować w 2017 roku. Do siedziby Klienta w Katowicach oddelegowaliśmy wówczas 4 projektantów. Dopiero w tym roku, po 2 latach współpracy pochwaliliśmy się m.in. redukcją linijek kodu o około 35%. Taki wynik był możliwy dzięki dobrze zaprojektowanemu i wdrożonemu Design Systemowi, który umożliwił zmniejszenie kosztów utrzymania oprogramowania i przyspieszenie procesu ujednolicania wyglądu interfejsów, które Diebold Nixdorf oferuje swoim klientom – największym światowym bankom czy sieciom handlowym, takim jak IKEA, Tesco, Shell.
2019 przyniósł ze sobą rozpoczęcie współpracy z Bankiem BNP Paribas, której celem jest wsparcie departamentu R&D w trwającym procesie transformacji cyfrowej. Zespół naszych specjalistów składający się z projektanta, badacza oraz stratega (managera) stanął przed zadaniem zwiększenia efektywności i wydajności zespołu R&D. Podstawowy “katalog” usług UX-owych (badania potrzeb, modelowanie, prototypowanie, testy z użytkownikami, facylitacja warsztatów) wykorzystaliśmy tutaj nie tylko do projektowania produktów cyfrowych, ale przy okazji do usprawniania procesów wewnętrznych. I tak, nasi eksperci współpracują z każdym departamentem banku, który potrzebuje wsparcia. W ciągu pierwszych kilku miesięcy współpracy zrealizowaliśmy ponad 20 projektów. Oszczędności uzyskane na jednym zrealizowanym projekcie pokryły koszt współpracy banku z Mobee Dickiem. Taka inwestycja zwraca się przynajmniej dziesięciokrotnie!
Połączenie pod jednym dachem sił naszych projektantów, badaczy i strategów produktowych z siłami ekspertów wspiera zmiany w kulturze organizacji, ale sprawdza się również kiedy celem jest zbudowanie nowego produktu cyfrowego lub redesign istniejącego.
Przyjmujemy dalej “zlecenia” na wykonanie określonych prac z zakresu projektowania czy badań (np. w roku 2019 zrealizowaliśmy tak wyżej wspomniany projekt aplikacji mobilnej PLL LOT). Niektóre “zlecenia” z czasem jednak zamieniamy na projekty prowadzone przez jeden zespół projektowy, stworzony z przedstawicieli obu organizacji – naszej i Klienta (np. STS). Im większy, bardziej złożony, czy ważniejszy strategicznie projekt, tym mocniejsze są argumenty na zaproszenie ludzi z agencji do środka organizacji.
2019 z lotu ptaka
- Rok 2019 kończymy z przychodem przekraczającym założone 3,5 miliona PLN netto (wzrost o 40% w porównaniu do ubiegłego roku) i zespołem liczącym 28 specjalistów (wzrost o 21% w por. do ub. r.).
- Wspólne projekty zrealizowaliśmy z 24 firmami, a 4 zaprosiły naszych specjalistów do swoich zespołów (Diebold Nixdorf, STS, BNP Paribas, Vattenfall).
- Zakończyliśmy prace nad projektem aplikacji mobilnej dla PLL LOT.
- Zakończyliśmy prace badawcze i projektowe na rzecz bramki płatności Paynow, z której na koniec 2019 roku mogą korzystać już wszyscy klienci firmowi mBanku.
- Zdobyliśmy wyróżnienie serwisu Clutch.co w kategorii “Top Creative & Design Company in Poland”.
- Przeprowadziliśmy szereg dedykowanych szkoleń dla instytucji takich jak Santander Consumer Bank czy Bank BNP Paribas.
- Zrealizowaliśmy również program szkoleń wewnętrznych, w ramach którego dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem wewnątrz naszej firmy.
- Byliśmy partnerem inicjatywy zwiększającej świadomość społeczną na temat wpływu działalności człowieka na zmiany klimatyczne – Ziemianie Atakują oraz zamiast zakupu prezentów świątecznych dla naszych Klientów, partnerów i sympatyków wsparliśmy organizację 4Ocean, oczyszczającą oceany ze śmieci.
- Byliśmy obecni na 20 konferencjach branżowych, z których do największych i najważniejszych zaliczamy Infoshare, Mobile Trends Conference, InternetBeta, UserConf, UX Poland czy Design Ways, gdzie dzieliliśmy się swoją wiedzą i nawiązaliśmy nowe kontakty.
- W ramach Mobile Trends Conference for banking zorganizowaliśmy panel dyskusyjny dotyczący trendów i wyzwań jakie stoją przed polskim sektorem bankowym, w którym wzięli udział przedstawiciele liderów rynku finansowego.
- Pracowaliśmy nad autorskim narzędziem, kartami warsztatowymi Mobee Deck, które właśnie w wersji demo udostępniliśmy wszystkim, którzy w drodze warsztatów chcą efektywnie tworzyć i zmieniać produkty i usługi.