Uwrażliwienie całej organizacji na kwestie związane z User Experience opłaci się biznesowo i w efekcie może pozwolić na zmniejszenie kosztów, zwiększenie przychodów, liczby nowych klientów, wartości sprzedaży od dotychczasowych klientów a nawet zwiększenie wartości firmy dla akcjonariuszy.
Trzy stopnie świadomości
“Design Thinking” to metodologia projektowania innowacyjnych produktów i usług, w której kluczową rolę odgrywa zrozumienie punktu widzenia użytkowników (szczególnie ich potrzeb i problemów). Zdobyła liczne grono praktyków o różnym poziomie doświadczenia i różnej determinacji do skutecznej egzekucji. Niejednokrotnie spotkaliśmy się jednak z sytuacją, kiedy jej wykorzystanie kończyło się na pracach koncepcyjnych. Ot, “myślimy”, ale nie “robimy”.
Jeśli “Design Thinking” to analiza, obserwacje i research, to “Design Doing” jest odpowiednim zarządzaniem zdobytymi informacjami, nauką, wyciąganiem wniosków i ich implementacją do projektu. To nie jednorazowe kreatywne warsztaty z kolorowymi karteczkami przylepionymi na ścianach biura i okazjonalne badania użyteczności dla istniejącego produktu cyfrowego.
Rezultatem podejmowanych działań jest modelowo przygotowany i wdrożony projekt, w którego powstanie był zaangażowany interdyscyplinarny zespół złożony ze specjalistów o różnych kompetencjach. To zwalidowana i wdrożona koncepcja, produkt lub usługa, które obroniły się rynkowo i są dla niego atrakcyjne.
Twoja organizacja może w ten sposób zbudować jeden produkt lub usługę, może tworzyć i rozwijać każdy swój projekt, a może pójść krok dalej – walidować i usprawniać procesy wewnątrz firmy w oparciu o metodyki iteracyjne (wywodzące się właśnie z metodologii takich jak Design Thinking, User Experience Design czy Dual Track Design).
Aby to było możliwe potrzebujesz wewnątrz swojej firmy nowych kompetencji, których źródłem powinny być interdyscyplinarne zespoły ekspertów. Ich członkowie, mogą udowodnić managerom wszystkich działów Twojej firmy wartość ich pracy, pokazać w praktyce wymierne efekty. Właśnie takie działania podejmujemy wspólnie z zespołem Research & Design BNP Paribas Polska.
Celem naszej współpracy jest transfer metodycznego know-how z zakresu tworzenia produktów i usług banku, zgodnych z metodologią User Experience Design. Stopniowo i systematycznie będziemy budować w BNP Paribas Polska najwyższy stopień świadomości, wspólnie zbudujemy Design Culture.
Kultura projektowa
Wielokrotnie powtarzaliśmy, że pełnowartościowego procesu projektowania UX nie da się zlecić agencji, a trzeba go zaimplementować “u siebie” (więcej przeczytasz we wpisie: UXa nie da się zlecić). Trzeba zmienić własną kulturę organizacyjną oraz mindset wielu managerów, a później zgodnie z jego wytycznymi poprowadzić biznes.
Rozumie to bank BNP Paribas Polska, który wspólnie z nami realizuje długoterminowy projekt pod nazwą “Akademia UX”, który wszystkim jednostkom banku zapewnia stały dostęp do dobrze zrealizowanych badań, możliwości prototypowania koncepcji przed ich implementacją oraz usługi towarzyszące.
Z ramienia Mobee Dick w “Akademii UX” pracują projektanci, badacze i stratedzy o różnym poziomie doświadczenia (od juniorów do seniorów), zainteresowani pracą przy projektach nakierowanych na optymalizacje biznesowe i poprawę doświadczeń klientów w sektorze bankowym.