Na Look składa się zbiór atrybutów wizualnych takich jak kolor, kształt, liternictwo, zestaw ikon oraz klucz doboru zdjęć czy też ilustracji. Natomiast, grupa cech wyznaczających Feel produktu jest dużo szersza i wykracza poza samą warstwę wizualną. Oczywiście na to, jakie odczucia wywołuje produkt podczas korzystania olbrzymi wpływ mają elementy składające się na Look np. treść zdjęć lub ilustracji jakie zawiera produkt, ale na tym nie koniec.
Równie ważnymi czynnikami wywołującymi emocje u człowieka są ruch, a szczególnie jego charakterystyka, styl języka komunikacji, zgodność zastosowanych rozwiązań ze standardami znanymi już przez użytkownika, oraz sprawy, wydawać by się mogło, kompletnie nie utożsamiane z designem jak wydajność sprzętowa oraz jakość połączenia internetowego.
Osobowość produktu
To do nas należy decyzja, czy nasz produkt to Claire Underwood, postać z serialu House of Cards, ubrana w stonowany kostium, perfekcyjnie spełniający wymogi dyplomatycznego savoir-vivre. Świetnie operująca retoryką, jednak bardzo powściągliwa w okazywaniu swoich emocji. Może to Bridget Jones, która swoim temperamentem zaskarbia sobie sympatię widzów lub superbohater jednej z serii Marvel’a, w kolorowym trykocie i towarzystwie efektów specjalnych, ratujący świat przed zagładą.
Określając osobowość produktu staramy się ustalić jego lokalizację na kilku osiach przeciwstawnych cech.
Czy produkt powinien być poważny, czy nieformalny, luksusowy czy przystępny, nowoczesny czy tradycyjny, nowatorski czy konserwatywny, śmiały czy stonowany? Specyfika aplikacji, strony lub usługi może również wymagać ustalenia pozycji na osi kobiecy kontra męski.
Istotny jest fakt, że żadna z wymienionych cech nie dominuje sama z siebie nad swoim antonimem. Odpowiednie cechy określające osobowość produktu zależą od kontekstu, na który mogą składać się wartości utożsamiane z marką, specyfika grupy odbiorców produktu a przy szerszym spojrzeniu, nawet uwarunkowania kulturowe.
Jak możemy w sposób kontrolowany zapanować nad stylem produktu? Spójrzmy na składowe atrybuty Look&Feel i zastanówmy się jaki mają wpływ na styl produktu.
Kolor
Paleta barw, na której opiera się wizualna warstwa produktu najczęściej wynika bezpośrednio z kolorów marki. W przypadku tworzenia nowego produktu, czyli w sytuacji, w której mamy pełną wolność doboru kolorystyki, tym elementem mamy wpływ na pozycję produktu, właściwie na wszystkich, z wymienionych wcześniej osi osobowości produktu. Odpowiednim doborem koloru łatwo określić czy produkt jest poważny, luksusowy lub stonowany.
Typografia
Za czasy powstania projektowania liternictwa zwykle uznaje się XVw., czyli okres pracy Gutenberga. To 600 lat na przełomie których tworzono i rozwijano kroje pisma. Tak długa i bogata historia liternictwa powoduje, że umiejętny dobór kroju w Look&Feel produktu ma olbrzymi wpływ na umiejscowienie go na osi nowoczesny-tradycyjny. Cechy kroju pisma mogą również definiować powagę lub prestiż produktu.
Kształt
Ikony, ilustracje oraz zdjęcia
Chcąc wzmocnić wrażenie nowoczesności i śmiałości produktu, możemy sięgać po kształty wykraczające poza klasyczne prostokątne formy narzucone do niedawna przez “niedoskonałą” technologię.
Jasność, nasycenie
Look&Feel może również określać barwa, jasność i nasycenie elementów graficznych. Jeśli projekt aplikacji ma odzwierciedlać wartości luksusowej marki, stonowane, minimalistyczne zdjęcia z pewnością lepiej podkreśla tę cechę niż kolorowe, krzykliwe ilustracje. Sytuacja odwraca się, gdy mówimy o usłudze skierowanej do pokolenia digital natives, wychowanego na krótkiej, naszpikowanej treścią intensywnej informacji.
Ruch
Zgodność L&F z marką na poziomie wizualnym jest zwykle dużo prostsze niż określenie języka komunikacji oraz przeniesienie charakteru brandu na płaszczyznę ruchu/animacji.
Animacja wykorzystana w odpowiedni sposób, pozwala podkreślić ciągłość procesów, w które zaangażowany jest użytkownik, lub zwrócić jego uwagę na istotne elementy interfejsu. Ruch, który może być jednym z elementów Look&Feel, opiera się na parametrach takich jak czas trwania, przyspieszenia i spowolnienia, które umożliwiają nadanie charakteru animacji.
Od subtelnych zmian koloru np. na aktywnych elementach strony internetowej, po bardzo dynamiczne animacje dużych elementów, tworzące wrażenie płynnego przejścia pomiędzy zróżnicowanymi wizualnie ekranami aplikacji. Decyzje dotyczące ruchu wpływają przede wszystkim na oś osobowości: poważny – nieformalny oraz śmiały-stonowany.