Kolejny krok to ustalenie planu pracy. W zależności od tego, czego dotyczy projekt, mamy do dyspozycji badania, prace projektowe, warsztatowe lub ich miks.
Na każde z poniższych zadań łączony zespół Akademii UX oraz dział R&D potrzebował jednego, tygodniowego sprintu:
- Przeprowadziliśmy 6 wywiadów IDI, zakończonych raportem, co przyczyniło się do zmapowania całego procesu obiegu faktur w banku.
- Stworzyliśmy klikalny prototyp pokazujący flow opiniowania sprawy w dziale Compliance, który pozwolił biznesowi zwizualizować, czego tak naprawdę potrzebuje, co znacznie przyspieszyło cały proces tworzenia dedykowanego rozwiązania.
- Przeprowadziliśmy audyt ekspercki pięciu konkurencyjnych procesów otwierania konta bankowego.
- Uzupełniliśmy audyt o benchmarking i zakończyliśmy projekt rozbudowanym raportem dla interesariuszy wewnątrz organizacji. Pozwolił zlokalizować nieefektywności w procesie oraz zaprezentować, jak otwieranie konta wygląda na tle konkurencji. Zaproponowane zostały propozycje rozwiązań z określeniem ich priorytetu pod kątem wpływu na użytkownika.
Wiele z tych działań realizowaliśmy jeszcze zanim ktokolwiek mógł przewidzieć, jakie ograniczenia czekają nas w związku z epidemią. Okazuje się jednak, że działania związane z usprawnieniem komunikacji i procesów mogą być jeszcze cenniejsze w epoce “social distancing”. Dzieje się tak, ponieważ z zasady Akademia UX wspiera efektywną cyfryzację banku.
Korzyści ze współpracy - na czym polegały?
Na wysoką jakość materiałów dostarczanych przez Akademię wpływa również ścisła współpraca projektanta i badacza. To, że badacz dostarcza koleżankom i kolegom z banku raport z audytu eksperckiego i benchmarkingu nie oznacza, że projektant w tych działaniach nie uczestniczy. Podobnie badacz jest stale obecny przy pracy projektanta – tworzeniu elementów interfejsu czy prototypów. Daje to możliwość zderzenia dwóch różnych punktów widzenia i wypracowania rozwiązania najbardziej zgodnego z potrzebami użytkownika.
Projektant bierze udział w wywiadach pogłębionych jako obserwator. Dzięki temu, ma możliwość dostrzeżenia realnych emocji i potrzeb drugiej osoby, dla której tworzy. Korzystając z doświadczeń wypracowanych przez zespół badawczy Mobee Dicka, już teraz jesteśmy w stanie przeprowadzić takie wywiady zdalnie.
Badacz jest zawsze na bieżąco z realizowanymi rozwiązaniami graficznymi, dzięki czemu unikamy sytuacji, w której wyniki z badań zostały źle zinterpretowane podczas projektowania.
Zmiany
Doświadczenie ponad 20 projektów udowadnia, że organizacja i jej pracownicy są szczerze zainteresowani tworzeniem rozwiązań stawiających użytkownika w centrum i wkładają wiele pracy w poszukiwanie sposobów na optymalizację i automatyzację środowiska pracy swojego i kolegów, mimo licznych codziennych obowiązków.
Dzięki ich otwartości na zmiany i ogromnemu zaangażowaniu w proces wdrażania tych zmian, projekt na każdym etapie ma szansę zderzać się z potrzebami, możliwościami i ograniczeniami użytkownika.
Efektywna wymiana wiedzy
Udział w Akademii UX umożliwił nam zdobycie doświadczenia we współpracy z managerami zróżnicowanych działów, pracujących w branży finansowej. Poznałyśmy specyfikę ich pracy i miałyśmy możliwość zagłębienia się w procesy powstawania produktów i usług sektora finansowego.
Koledzy i koleżanki z Banku BNP Paribas otrzymują od nas dostęp do wiedzy eksperckiej, potrzebnej do rozwoju produktów, usług oraz materiałów tworzonych w zgodzie z metodologią user experience design. My z kolei zdobywamy cenną wiedzę domenową, związaną z branżą finansową. Tak dokonuje się cenna wymiana wiedzy.
Jesteśmy przekonane, że jest to najlepsza droga do cyfrowej transformacji i budowania Design Culture nie tylko w Banku BNP Paribas, ale także innych korporacjach gotowych na zmiany oraz zaangażowanie badaczy, projektantów i strategów. Chodzi przecież o działania zmierzające do dobrze zaprojektowanej cyfryzacji wielu obszarów działalności. W aktualnej sytuacji społecznej takie działania mogą być nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne.