Etap 1: Budowanie, czyli kogo właściwie potrzebujesz?
Szukając programisty, określasz, jakimi językami powinien operować (PHP, Java, Python). Podobnie w przypadku projektanta, istotne jest określenie kompetencji, jakimi powinien dysponować.
Na początek, zadaj sobie poniższe pytania:
- Dlaczego potrzebuję projektantów?
- Jakimi zadaniami mają realizować w projekcie?
- Jakie umiejętności są do tego kluczowe?
UI Designer, UX Designer, Architekt informacji, Interaction Designer, UX Researcher, UI/UX Designer – to tylko niektóre ze specjalizacji z którymi się spotkasz. Czym się od siebie różnią i jakiego zakresu obowiązków możesz spodziewać się po każdym z nich? Różnice są umowne i ciężko mówić o standaryzacji.
Jakich specjalistów potrzebujesz w swoim zespole? To w dużej mierze zależy od potrzeb i możliwości firmy. Zatrudnienie na cały etat UX Researchera ( badacza), mija się z celem, jeśli nie możesz dostarczyć mu zadań z obszaru badań z użytkownikami (nie ma na nie budżetów, a proces realizacji produktu nie zakłada dodatkowego czasu na testy i badania). W tym przypadku możesz szukać projektanta (UX Designer, Product Designer), mającego doświadczenie w przeprowadzaniu badań. W razie potrzeb przygotuje proste testy i stopniowo będzie “zarażał” nimi zespół.
Jeśli budujesz produkt cyfrowy, podstawowy zespół projektowy, który warto rozważyć to:
- lider zespołu (UX designer),
- projektant interfejsów (UI designer),
- badacz (researcher).
Nie zamykaj się w wąskich nazwach specjalizacji, skup się na poszukiwaniu kompetencji. Planowanie procesu, architektura informacji, makietowanie rozwiązania, projekt UI czy przygotowanie badań i testów, nie muszą ograniczać się do konkretnych stanowisk.
W Mobee Dicku wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie, żeby wspierać organizacje w budowaniu zespołów projektowych. Wierzymy, że najkorzystniejsza (i najefektywniejsza) współpraca to ta, która odbywa się ramię w ramię , dlatego zasilamy stacjonarne zespoły naszych klientów własnymi zasobami. Nie jest to jednak klasyczny outsorcing, a zdecydowanie bardziej elastyczne podejście, które umożliwia szybką reakcję na bieżące potrzeby organizacji, szczególnie na pierwszym etapie kompletowania wewnętrznego zespołu. Bardzo trafnie podsumował to Łukasz Krebok, lider i twórca zespołu projektantów w Diebold Nixdorf:
Nie traktuję naszej współpracy jak outsource typu „płacę fakturę i wymagam”. Chodzi o ciągłość. Zasilanie zespołu projektantami z zewnątrz działa bardzo dobrze, bo ta dodatkowa rotacja to powiew świeżego powietrza dla naszych pomysłów, możliwość walidacji.
Łukasz Krebok, lider zespołu projektantów, Diebold Nixdorf
Projektanci, jak każdy zespół w organizacji, będą współpracować z innymi działami i podlegać rozmaitym zasadom i ograniczeniom. Udział projektantów w tworzeniu i rozwijaniu produktu cyfrowego może wymagać aktualizacji, a nawet całkowitej zmiany modelu współpracy między zespołami. Zmianie może ulec kolejność wykonywania zadań i czas pracy, zaburzony może zostać wypracowany przez lata porządek (np. w procesie pracy programistów).
Budowaniu wewnętrznego zespołu projektowego w organizacji klienta rozpoczynamy od analizy bieżących procesów oraz zdefiniowania brakujących kompetencji, to umożliwia nam wypracowanie nowego modelu pracy nad tworzeniem i rozwijaniem produktu.
Wprowadzenie nowego zespołu do organizacji może generować konflikty i frustracje. Od samego początku musisz właściwie komunikować:
- Jaka jest rola nowo utworzonego zespołu w procesie pracy nad produktem?
- Jakie będą korzyści współpracy z zespołem?
Jeżeli specjaliści z innych obszarów zrozumieją na czym polega praca projektowa i dlaczego warto ponieść początkowe koszty zmian, jest duża szansa na skuteczną współpracę i wypozycjonowanie procesu projektowego, jako pełnoprawnego etapu np. w wytwarzaniu oprogramowania.