W Mobee Dicku przyjęliśmy model pracy, w którym rozproszone zespoły pracują w kilku miastach. Dzięki temu, jesteśmy w stanie szybko odpowiadać na wyśrubowane wymogi rekrutacji. Co więcej, możemy łatwo zaaranżować sytuację, w której nasi Klienci, w ramach badań, spotykają się ze swoimi klientami. Przekłada się to na realne efekty biznesowe.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy nasz projektowo-badawczy zespół przeprowadził kilkadziesiąt “terenowych” sesji badawczych w kilku polskich miastach (od Poznania, aż po Lublin). Załóżmy, że Twoja organizacja również stanęła przed zadaniem zorganizowania badań poza firmowym biurem, a może poza miastem, w którym na co dzień pracujesz. Bez względu na to, jak dobrze zostały wykonane prace poprzedzające badania, to Ty w roli researchera wyruszasz na drugi koniec Polski uzbrojony w laptop oraz scenariusz badania i odpowiadasz za rezultat prac. Ten krótki poradnik pozwoli Ci zweryfikować stan przygotowań.
Planowanie
Przede wszystkim, nie bój się, że precyzyjne rozpisanie zadań zabije spontaniczność i kreatywność. Jest wręcz przeciwnie – mając solidnie przygotowaną bazę, skupiamy się na tym, co istotne.
Jak pisze Atul Gawande w Potędze checklisty:
Obawiamy się, że przestrzeganie protokołu zawsze pociąga za sobą brak elastyczności w zachowaniu (…) Jednak zastosowanie dobrze przygotowanej listy kontrolnej prowadzi do czegoś wręcz przeciwnego. Dzięki niej nie musimy zaprzątać sobie głowy prostymi i nudnymi procedurami, musimy tylko pamiętać o ich wykonaniu (…) Dzięki nim możemy skoncentrować się na trudniejszych sprawach.
Wybór miejsca
Zanim zaczniesz szukać knajpek na Google Maps, zastanów się, jaki charakter mają badania i co chcesz osiągnąć. Kogo rekrutujesz, jakich tematów dotyka scenariusz badawczy, o co będziesz pytać? Czy przewidujesz zadania dodatkowe (np. card sorting), czy będziesz potrzebować dodatkowej przestrzeni? Badany przyjedzie własnym autem czy raczej będzie korzystał z komunikacji miejskiej? Przygotowując pracę z grupą studentów prawdopodobnie wybierzesz inną przestrzeń, niż dla mam z małymi dziećmi.
Nie zawsze jest to możliwe, ale warto osobiście odwiedzić lokal, zwłaszcza jeżeli planujesz więcej niż jedną sesję w danym mieście. Na ostateczną decyzję o wyborze miejsca może wpłynąć nawet układ wnętrza oraz dostępność gniazdek z prądem. Godne uwagi są kawiarnie przy muzeach lub bibliotekach gwarantujące ciszę i spokój. Jeśli potrzebujesz większej prywatności, przyjrzyj się ofercie coworkingowej. Decydując się na miejsce ogólnodostępne, rezerwacja odpowiedniego stolika to “must have”. Warto dopytać właścicieli, czy nie mają nic przeciwko naszym działaniom i zadbać o budżet rekompensujący kilkugodzinną blokadę stolika.
- Wybierz miejsce adekwatne do charakteru badań – ustal i wpisz termin do kalendarza.
- Sprawdź dostępność miejsc parkingowych i komunikacji miejskiej w pobliżu wybranej lokalizacji.
- Zweryfikuj lokal osobiście lub przynajmniej telefonicznie (godziny otwarcia, opinie, czy choćby zdjęcia w internecie).
- Upewnij się, jakie warunki panują na miejscu: rozkład stolików, możliwość zamawiania jedzenia i picia, dostęp do prądu, wi-fi.
- Zrób rezerwację.
Formalności
Już na etapie rekrutacji badany jest informowany o warunkach i wymogach formalnych, ale to Ty przed sesją wręczasz mu stosowne zgody do podpisu. Zadbaj o porządek: najlepiej posegreguj dokumenty kompletami. Przygotuj też “kopie zapasowe” – kawa zawsze wylewa się na jedyny wydrukowany egzemplarz z klauzulą RODO. Jeśli przewidujesz wynagrodzenie pieniężne za udział w badaniu, upewnij się że dla każdego uczestnika przygotowana jest odpowiednia suma. Na koniec, w Twoim notatniku powinny znaleźć się maile i telefony kontaktowe do wszystkich decyzyjnych, zaangażowanych w badania osób oraz do samych badanych.
- Wydrukuj odpowiednie dokumenty.
- Wynagrodzenie dla badanych przechowuj w bezpiecznym miejscu.
- Zapisz kontakt do osoby odpowiedzialnej za badania po stronie klienta.
- Zapisz kontakt do badanego.
- Zabezpiecz budżet na posiłki i napoje.
- Dojazd i nocleg
- Jeśli konieczny jest nocleg, zwróć uwagę na czas, jaki jest Ci potrzebny, by dostać się z hotelu do miejsca badań. Bądź realistą – w poniedziałek rano, poza sezonem w Bielsku-Białej nie czekaj na Ubera.
- Zweryfikuj, w jakiej odległości od miejsca badań znajduje się hotel.
- Sprawdź, czym najlepiej poruszać się w danym mieście (taksówka, Uber, komunikacja miejska).