Małgorzata Chodacka-Pawlak: Jak wynika z badania Gemius/PBI, Medonet jest najpopularniejszym i najbardziej angażującym serwisem zdrowotnym w Polsce. Skąd wynika tak duże zaufanie użytkowników do serwisu?
Diana Żochowska: Przede wszystkim bezkompromisowo oferujemy najwyższą jakość treści i usług. Nasz zespół jest złożony z bardzo kompetentnych i doświadczonych dziennikarzy skoncentrowanych na tematyce zdrowotnej od wielu lat, wywodzących się również ze środowiska naukowego. Na co dzień ściśle współpracujemy ze środowiskiem medycznym i naukowym, a także opieramy się wyłącznie na sprawdzonych źródłach informacji oraz dodatkowo weryfikujemy je jeszcze we własnym zakresie.
Jak zmieniło się podejście Polaków, jeśli chodzi o dbanie o własne zdrowie?
Będziemy chcieli odpowiedzieć na pytania o zdrowie Polaków bardzo konkretnie w pierwszym kwartale przyszłego roku w ramach akcji Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021. Porównanie tych przyszłych wyników do danych z tegorocznej edycji, która zakończyła się tuż przed pandemią, pozwoli nam dokładnie wskazać co zmieniło się w zdrowiu Polaków oraz w dostępie do służby zdrowia, co samo w sobie ma niemały wpływ na ogólny stan zdrowia naszego społeczeństwa.
Jak Medonet wpływa na rynek medyczny? Jak to wygląda z perspektywy użytkowników portalu?
Medonet dostarcza informacji o zdrowiu i medycynie, aby pacjenci mogli podejmować świadomie najlepsze decyzje dotyczące zdrowia swojego i najbliższych. Chcąc im to jeszcze ułatwić rozwijamy równolegle Medonet Market - marketplace agregujący usługi medyczne w całej Polsce oraz produkty zdrowotne od zweryfikowanych dostawców.
Już nie tylko możesz poczytać o tym, jakie badania powinieneś wykonać przy swoich dolegliwościach, ale od razu możesz kupić wizytę u lekarza lub dedykowany pakiet badań, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie. Nawiązaliśmy również strategiczną współpracę z serwisem halodoctor.pl, oferującym usługi telemedyczne, aby jeszcze bardziej skrócić dystans dzielący naszych użytkowników od rozwiązań, które bezpośrednio przekładają się na poprawę ich zdrowia i komfortu.
COVID-19 wywrócił rzeczywistość do góry nogami. A jak konkretnie wpłynął na funkcjonowanie rynku medycznego w internecie? Co się zmieniło?
Naturalnie COVID-19 spowodował wzrost zainteresowania tematyką zdrowotną. Traffic w kategorii Zdrowie i medycyna wg badania Gemiusa w styczniu wynosił 16,9 mln RU (real users), a z kolei w marcu już ponad 20 mln. Wcześniej większość osób poszukiwała informacji zdrowotnych w sytuacji, gdy oni sami lub bliskie im osoby miały problemy zdrowotne. Pandemia spowodowała, że ludzie potrzebowali informacji zdrowotnych, które bezpośrednio ich nie dotyczyły. Kolejną konsekwencją wedle naszych prognoz może być wzrost znaczenia medycyny prewencyjnej. Zdrowie zaczęło funkcjonować w świadomości Polaków jako coś, czym warto się interesować na co dzień.