Wiesz za co płacisz
Wywiady indywidualne, focusy czy testy użyteczności zwykle wymagają zaangażowania przynajmniej dwóch badaczy – moderator prowadzi badanie, a obserwator je rejestruje i sporządza notatki. Jako Mobee Dick, staramy się jednak zapraszać do zespołu badawczego jeszcze jedną osobę – naszego Klienta. Może być to product owner, project manager, dyrektor, deweloper lub inna osoba, której perspektywa wpływa na dalszy rozwój produktu. Jakie są korzyści takiego podejścia? Jako klient, otrzymujesz nie tylko realną wartość, jaka płynie z raportu podsumowującego badania, ale przede wszystkim widzisz zalety rekomendowanej metody, za którą płacisz.
Siedzenie za lustrem weneckim sprawia, że z osobami towarzyszącymi jesteś w stanie od razu przegadywać to, co klient odczuwa i robi, korzystając z zaprojektowanego rozwiązania. Dzięki temu od razu można przeprowadzić burzę mózgów i zastanowić się, co trzeba zrobić, aby poprawić projekt. Dostęp do informacji zwrotnej od klientów, w tym ich trafnych uwag, sprawiały, że koncept funkcji i ekranów w aplikacji zmieniał się, tworząc coraz lepsze rozwiązanie.
Aldo Ruiz, E-Commerce Digital Senior Product Owner, PLL LOT
Poznajesz swoich docelowych użytkowników
Zdobywasz wiedzę o użytkownikach, ich potrzebach i bolączkach związanych z korzystaniem z Twojego produktu czy usługi, a także o całym kontekście i ekosystemie, w jakim oni funkcjonują. Dzięki temu, jesteś w stanie spojrzeć na swój produkt oczami Twoich klientów, a taka zmiana perspektywy jest bardzo cenna dla zespołów produktowych.
To również wartość, jaką zauważył Aldo Ruiz:
Udział w badaniach z użytkownikami pozwolił mi spojrzeć na produkt okiem potencjalnego klienta. Takie doświadczenie daje „niespodziewany” punkt widzenia, który otwiera oczy projektującego na rzeczy, na które wcześniej nie zwracał uwagi.
Aldo Ruiz, E-Commerce Digital Senior Product Owner, PLL LOT
Zdobywasz wiedzę bezpośrednio od użytkowników
Raport i wnioski z badań niosą ze sobą ogromną wartość, szczególnie w obszarze strategii i decyzji projektowych. Bezpośredni kontakt z klientem, udział w rozmowie i możliwość zadawania pytań są jednak jeszcze cenniejsze. Uczestnictwo w badaniach sprawia, że lepiej rozumiesz wnioski zespołu badawczego i łatwiej przychodzi Ci uwzględniać je w dalszych działaniach.
Dla mnie, jako Project Managera, uczestnictwo w badaniach wniosło nowe spojrzenie na klientów. Udało mi się lepiej poznać ich problemy. Dzięki temu wiedziałem, że moja praca nie może zakończyć się tylko na początkowo założonym etapie, musi wykraczać poza przewidywane ramy projektu.
Kamil Łucki, ekspert ds. Rozwoju firm w Departamencie Klienta Firmowego, mBank.