Inwestycja
Na początku trzeba zaznaczyć, że bardzo często bezpośrednie korzyści z warsztatów pozornie odnosimy tylko my - projektanci, badacze, menedżerowie po stronie agencji. Na warsztatach, szczególnie w początkowej fazie projektu, to my pytamy, a klient dzieli się informacjami. Ty, Drogi Kliencie, jesteś na początku dla nas, pomimo że to Ty za to płacisz :). Może to brzmieć kontrowersyjnie, jednak kiedy przyjrzymy się korzyściom takiego podejścia, zobaczymy, że tak naprawdę jest to opłacalna inwestycja.
Dzięki dobrym warsztatom kick-offowym, rozpoczynającym współpracę, jesteśmy w stanie wypracować skuteczną i przyjazną komunikację.
Warsztaty kick-off pozwalają:
- dobrać wygodne dla wszystkich narzędzia,
- zebrać wiedzę o wiedzy (co faktycznie wiemy) i niewiedzy (czego nie wiemy, a powinniśmy wiedzieć).
Podczas warsztatów kick-offowych możemy lepiej poznać historię firmy i projektu oraz zastanowić się, co może sprawić, że projekt się nie powiedzie oraz poszukać rozwiązań tych potencjalnych problemów. To wszystko pozwala trafnie zaplanować kolejne kroki, poznać się i zbudować zaufanie, które jest podstawą dobrej współpracy.
Podział ról zmienia się w dalszych fazach projektu, kiedy to od nas wychodzą inspiracje, rozwiązania, pomysły. Wtedy służymy wiedzą i doświadczeniem, pokazujemy możliwości, o których możesz nie wiedzieć, lub które znasz, ale nie wiesz, jak je wykorzystać. Pomagamy odpowiadać na pytania, które sobie zadajesz – co jest dla mnie ważne w projekcie? co chcę osiągnąć? dla kogo chcę stworzyć produkt? Nawigujemy i doradzamy.
Kontekst, kontekst, kontekst
Brzmi mało konkretnie, bo takie właśnie jest na poziomie koncepcji. Wszystko zmienia się dopiero, gdy mówimy o konkretnym kliencie, konkretnym projekcie. Dlatego wiele warsztatów prowadzonych szablonowo, gdzie wiarę pokłada się w karteczkach post-it, kolorowych mazakach i gotowych agendach, nie udaje się.
Gotowy zestaw zadań nie istnieje, a realizacja metod bez ich zrozumienia zawsze zakończy się porażką. Warto oczywiście korzystać z gotowych narzędzi, zawsze jednak dostosowywać je do specyficznej sytuacji i etapu. Właśnie dlatego Mobee Deck, czyli narzędzie, które sami zaprojektowaliśmy, posiada instrukcję z wieloma scenariuszami – prowadzący warsztatów może wybrać te najefektywniejsze dla konkretnej sytuacji.