Design System opisuje zasady tworzenia i działania rozwiązań cyfrowych, najczęściej występuje w formie dedykowanej strony. Są to zasady dotyczące zarówno warstwy wizualnej, jak również sposobu działania poszczególnych elementów, prezentujące również warstwę kodu, z której korzystać będą developerzy. To opisy i wytyczne, które określają kierunek i narzucają pewne ograniczenia dla produktów lub usług, które rozwijamy.
Najpopularniejszym Design Systemem jest Material Design stworzony przez Google, dedykowany dla rozwiązań na platformę Android. Bardzo szybko zyskał popularność i stał się skalowalny również na inne systemy. Jeżeli otworzymy kilka aplikacji natywnych z systemu Android i przyjrzymy się rozmieszczeniu przycisków, stylom typografii, wzorcom zapisania informacji czy edycji to zauważymy, że w zasadzie mimo różnych funkcji, działają i wyglądają podobnie.
Spójność wizualna i funkcjonalna pozwala użytkownikom szybciej zrozumieć poszczególne elementy interfejsu oraz zasady ich działania, umożliwia również przełożenie znanych użytkownikowi wzorców na kolejne, z którymi będą spotykać się w innych aplikacjach. Oczywiście nie każdy system musi być opisany tak szczegółowo jak w przypadku Material Design, ale tworząc własne rozwiązania warto korzystać z dobrych praktyk wypracowanych przez Google.
Design System często mylony jest z prostym Style Guide, czyli opisem komponentów skupionym na stronie wizualnej. Pozwala na szybsze i prostsze projektowanie kolejnych widoków czy przełożenie jednego projektu na inne produkty. W większości organizacji to właśnie Style Guide sprawdzi się najlepiej, bo nie każda firma będzie potrzebowała własnego systemu.
Kiedy warto zacząć budować własny system?
Jeżeli mamy stronę internetową, aplikację mobilną (na iOS i Androida), a do tego planujemy kolejne rozwiązania, to właśnie najlepszy moment na uporządkowanie i opisanie zasad, które będziemy stosować podczas ich tworzenia. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie jednolitego systemu nie oznacza, że wszystkie produkty staną się identyczne (choć można do tego dążyć). Łatwiej będzie nadać im jednak pewien charakter i styl, który może stać się rozpoznawalną cechą naszej marki. Design System ułatwia zachowanie spójności między produktami – ich wyglądem i sposobem działania. Co więcej – oszczędza czas. Dobrze przygotowany system będzie zbiorem skalowalnych elementów gotowych do przeniesienia na kolejne funkcje.
Wśród wielu zalet pojawiają się również wady, które warto poznać przed rozpoczęciem prac nad systemem.