Czy to brzmi dla Ciebie znajomo?
Agencja przygotowała Ci dopieszczony serwis, który wreszcie ujrzał światło dzienne! Wszystko zapowiadało się świetnie... niestety rozwiązanie nie przyjęło się wśród użytkowników. Coś poszło mocno nie tak, ale nie masz pojęcia co. Potrzebujesz kogoś, kto spojrzy na problem świeżym okiem.
Lub to?
Masz poczucie, że świat idzie do przodu, a Twój produkt, choć lubiany, stoi w miejscu. Widzisz, że konkurencja wykorzystuje nowe technologie. Też chcesz, ale nie wiesz, jak wdrożyć je sensownie i bez szkody dla projektu.
A może to?
Pomysł na tę świetną aplikację jest już nie tylko w Twojej głowie – masz gotowy prototyp, który tylko czeka na przekazanie do programistów. Na ostatniej prostej nachodzą Cię jednak wątpliwości: „Czy ten projekt na pewno jest dobry?”, „Ma szansę na rynku?”, „Czy to aby nie ryzykowna inwestycja?”.
W tych i kilku innych sytuacjach odpowiedzią na Twoje problemy może być audyt ekspercki UX.
Czym jest audyt ekspercki?
Audyt ekspercki to metoda analizy polegająca na sprawdzeniu UX produktu lub usługi cyfrowej, czyli na wzięciu pod lupę:
- użyteczności (Czy ludzie wiedzą, jak korzystać z Twojego produktu? Jest to dla nich łatwe i szybkie? A może napotykają przeszkody? Jakie?),
- emocji (Jakie odczucia mogą towarzyszyć użytkownikom podczas wykonywania zadań? Które elementy wywołują frustrację?),
- wrażeń zmysłowych (Są szczególnie ważne, gdy chcesz przebadać interfejs fizycznego urządzenia, np. kiosku do składania zamówień).
Na czym to polega?
Ekspert przechodzi przez dostępne użytkownikom ścieżki w poszukiwaniu błędów. Podczas analizy korzysta przede wszystkim ze swojego bogatego doświadczenia w projektowaniu UX, ale także z heurystyk, dobrych praktyk oraz wiedzy z zakresu:
- psychologii,
- kognitywistyki,
- interakcji człowiek-komputer lub człowiek-maszyna.
Co to oznacza dla Ciebie?
Pewność, że dostaniesz konkretne i sprawdzone wskazówki, co należy poprawić w Twoim rozwiązaniu.
Audyt nie zastąpi wprawdzie testów z udziałem użytkowników, które dostarczają wiedzy o różnych perspektywach i strategiach korzystania z produktu. Będzie za to dobrym wstępem do takich badań lub świetnym wyjściem wtedy, kiedy masz ograniczony budżet.
„No dobrze, ale to dalej opinia jednego* człowieka”.
Korzystanie ze wsparcia specjalisty ma co najmniej 2 zalety. Taki człowiek świetnie operuje teorią, ale pamiętaj, że ma też za sobą dziesiątki projektów, podczas których testował różne wzorce w praktyce. Zna schematy ludzkich zachowań, czuje, na co zwracać uwagę, i wie, co działa lepiej, a co gorzej.
I może się tym wszystkim z Tobą podzielić.
* W niektórych przypadkach audyt przeprowadza więcej osób – analizują niezależnie te same obszary, a następnie porównują wyniki i upewniają się, czy nic nie zostało pominięte.
Kiedy warto sięgnąć po audyt ux?
1. Gdy chcesz zweryfikować UX swojego produktu
Pracujesz nad całkiem nowym pomysłem lub kolejną wersją produktu i chcesz mieć pewność, że efekty Twoich wysiłków nie zostaną przyćmione przez błędy, których łatwo można było uniknąć.
Audyt wykaże, jakich zmian wymaga Twój produkt i jak można je skutecznie wprowadzić.
Konieczny jest redesign całości? A może wystarczą tylko drobne poprawki w kluczowych procesach?
Jak na audycie skorzystało AILIS?
Firma AILIS z branży med-tech skonstruowała prototyp urządzenia do wczesnego wykrywania raka piersi. Zespół realizujący projekt chciał go zmodyfikować tak, aby ostateczna wersja zapewniała możliwie najlepsze doświadczenia. Zdecydowali się zlecić Mobee Dickowi audyt ekspercki oraz badania użytkowników.
Przeanalizowaliśmy elementy składowe maszyny i zidentyfikowaliśmy jej potencjalne słabe i mocne strony. Te założenia zweryfikowaliśmy następnie podczas badań.
Dzięki temu zespół AILIS otrzymał:
- konkretne rekomendacje dotyczące konstrukcji i interfejsu urządzenia,
- rekomendacje strategiczne, które określały, w jakich kierunkach warto dalej rozwijać zarówno samą maszynę, jak i całą usługę.
2. Gdy poszukujesz przestrzeni do poprawy
Twój produkt funkcjonuje już na rynku i sprawdza się całkiem okej, ale Ty czujesz, że mogłoby być jeszcze lepiej.
Na tym etapie rozwoju produktu audyt UX da Ci odpowiedzi na pytania:
- Czy są jakieś błędy, które skutecznie uniemożliwiają użytkownikom realizację celów?
- Co można zrobić, aby użytkownicy szybciej i łatwiej mogli skorzystać z tego, co im oferujesz?
- Które procesy można uprościć?
- Jak poprawić komunikację?
- Jakie zmiany wprowadzić, aby poprawić konwersję?
Jak na audycie skorzystał The GLD Shop?
W Mobee Dicku realizowaliśmy nowy projekt strony The GLD Shop.
Ale po kolei. Jak do tego w ogóle doszło?
Zespół The GLD Shop zastanawiał się nad zmianami, ale decyzję o redesignie podjął dopiero po audycie, w którym wyłoniliśmy słabe strony starego rozwiązania.
Dzięki takiemu podejściu klient miał pewność (a nie podejrzenie), że redesign jest konieczny, zyskał też wiedzę o błędach, do których nie chce dopuścić w nowym projekcie.
3. Gdy planujesz przeprowadzić badania UX
Chcesz zbadać prototyp lub istniejący produkt, jednak nie umiesz określić, na czym trzeba się skupić.
W takim przypadku audyt jest doskonałym pierwszym krokiem – pozwoli określić obszary, które warto zgłębić, oraz zdefiniować wstępne hipotezy, które już później tylko zweryfikujesz lub obalisz w badaniach.
Jak na audycie skorzystało Adobe?
Adobe zgłosiło się do Mobee Dicka w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak poprawić użyteczność polskiej wersji strony, uwzględniając przy tym kontekst kulturowy odbiorców.
Przeprowadziliśmy audyt serwisu i uzyskaliśmy 225 obserwacji. Udało nam się zidentyfikować kluczowe problemy na stronie i zasilić tą wiedzą zespół badawczy, który przeprowadził 20 wywiadów pogłębionych z użytkownikami.
Klient otrzymał rekomendacje dotyczące układu, języka i sposobu prezentacji oferty, dzięki którym mógł skuteczniej dotrzeć do polskich użytkowników i lepiej odpowiedzieć na ich potrzeby.