Wiemy, co oznacza nadmiar informacji. W swojej pracy często wykorzystujemy metody jakościowe, które wymagają przeprowadzenia kilkunastu, bądź nawet kilkudziesięciu wywiadów, nierzadko towarzyszą im dodatkowe działania badawcze (testy użyteczności, netnografia, experience sampling, ankiety). W efekcie, praca nad każdym projektem to zmaganie się z dużą ilością różnego rodzaju danych (tekstów, nagrań, notatek oraz innych materiałów audio i wizualnych).
Trudności związane z przetwarzaniem surowych obserwacji w dane, poszukiwaniem insightów i wzorców, wyławianiem cytatów oraz potrzeba dzielenia się wiedzą w zespole stały się inspiracją do poszukiwań narzędzia, które mogłoby zaspokajać wszystkie nasze badawcze potrzeby.
W oceanie danych najważniejsza jest prawda o użytkownikach, o tym co myślą i czują. W szukaniu tej prawdy pomaga nam Airtable.
Airtable w codziennej pracy agencji
Pozornie Airtable to tylko arkusz kalkulacyjny z funkcjonalnościami bazy danych, dostępny w chmurze. W rzeczywistości to niezwykle elastyczne narzędzie, które:
- pozwala łatwo zarządzać dużymi zbiorami zróżnicowanych danych,
- ułatwia ich przetwarzanie i wyciąganie wniosków,
- wspiera komunikację w zespole.
Airtable okazał się idealnym narzędziem do wdrażania dwóch założeń filozofii badawczej Mobee Dicka:
- no waste research, czyli zbierania tylko niezbędnych danych i wykorzystywania wszystkich zebranych informacji do celów projektowych i strategicznych,
- data-informed design, czyli oparcia procesu projektowego o dane i insighty z badań.
Do najważniejszych zalet Airtable należą:
- przyjmowanie danych w dowolnym formacie (tekst, obraz, link, nagranie),
- możliwość spojrzenia na wszystkie zebrane w projekcie dane “z góry”, co pozwala nam szybciej wyciągać wnioski na podstawie analizy danych z różnych źródeł,
- swoboda w określaniu zakresu dostępu do bazy (współtworzenie, edycja, komentowanie, wyświetlanie) dla konkretnych osób,
- możliwość sprawnego konfigurowania zróżnicowanych widoków danych dla różnych odbiorców, w tym projektantów i klientów,
- integracja Airtable z rosnącą liczbą aplikacji, takich jak np. Slack, Asana czy narzędzia Google, co znacząco ułatwia pracę w skomplikowanym ekosystemie narzędzi cyfrowych, z których korzystają korporacje i agencje.
Dzięki Airtable, możemy wybranym osobom dać dedykowany dostęp do całej bazy lub jej wybranej części (widoku, arkusza). Dzięki temu, klienci, z którymi współpracujemy otrzymują spersonalizowane dla siebie widoki zawierające np. kluczowe insighty i rekomendacje.
Korzystamy z Airtbable m.in. po to, aby skrócić czas potrzebny na analizę danych. Przyjazny i intuicyjny interfejs jest łatwy do opanowania bez względu na doświadczenie czy specjalistyczną wiedzę dotyczącą analizy danych.
Funkcjonalności bazy oraz bloki pozwalają w łatwy sposób wizualizować wzajemne powiązania między danymi i sprawnie wyławiać wzorce.
Narzędzie pozwala na wstępną kategoryzację dowolnych treści przy pomocy pól jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru, dodawanie formuł, czy linkowanie z innymi danymi w obrębie tabeli.
Baza w Airtable przygotowana na potrzeby rekrutacji do badań.
Współpraca w grupie stała się dużo przyjemniejsza, bo znacznie prostsze okazało się śledzenie zarówno procesu pracy poszczególnych członków zespołu, jak i jego wyników, takich jak identyfikacja insightów czy ocena emocjonalnego wydźwięku wypowiedzi osób badanych.
W obszarze badań wykorzystujemy Airtable do zarządzania danymi z wywiadów, netnografii, service safari, czy audytów UX, znacznie przyspieszając i ułatwiając pracę w każdym z projektów. Wykorzystujemy je również do tworzenia baz treści tekstowych (UX writing), rekrutacji kandydatów czy tworzenia strategii.