Vattenfall A.G. to szwedzki koncern energetyczny, a jego submarka InCharge oferuje usługi w obszarze elektromobilności. M.in. zapewnia dostęp do publicznych ładowarek w dużych miastach europejskich, a także sprzedaje ładowarki i prąd firmom oraz klientom indywidualnym.
Do przeprojektowania mieliśmy aplikację mobilną, dzięki której ludzie mogą:
Wyzwaniem w tym projekcie okazała się sytuacja wyjściowa Klienta.
Pierwszą wersję aplikacji InCharge stworzył zewnętrzny software house. Zespół Vattenfall przejął opiekę nad już działającym, ale mocno zadłużonym technologicznie produktem.
Do tego o problemach z aplikacją mówili jej użytkownicy i użytkowniczki – w zgłoszeniach do działu obsługi i negatywnych opiniach w app store’ach Google oraz Apple.
Ponieważ redesign obejmował całą aplikację, postawiliśmy sobie kilka celów:
ładowarek w Szwecji, Norwegii, Holandii i Niemczech widocznych w aplikacji
ocena nowej wersji aplikacji w Google Play Store, poprawiona z 3.8 (kwiecień 2019)
użytkowników co miesiąc korzysta z aplikacji InCharge
miesięcy współpracy z zespołem Vattenfall InCharge
Opracowaliśmy proces projektowy, który pozwolił nam pogodzić:
Nasz Senior Designer przeprowadził wędrówkę poznawczą, dzięki której wychwycił i przeanalizował błędy UX-owe.
Następnie wspólnie, jako Mobee Dick i Vattenfall Incharge, wskazaliśmy te z nich, które powodowały, że ludzie byli niezadowoleni i przestawali używać aplikacji.
Zdefiniowaliśmy też szanse, czyli elementy aplikacji lub etapy procesów, które wymagały niewiele pracy, a mogły znacząco ulepszyć doświadczenie grupy docelowej.
Przygotowaliśmy nową architekturę informacji, dzięki czemu mogliśmy zrezygnować z oryginalnej nawigacji, która sprawiała problem użytkownikom.
Sprawiliśmy też, że ludziom łatwiej jest dotrzeć do dodatkowych funkcji aplikacji. Mogą chociażby sprawdzić dostępność konkretnej ładowarki – nawet jeśli w danym miejscu urządzeń jest kilka, np. na parkingu.
Wypracowaliśmy kompromis między wymogami identyfikacji wizualnej marki a wytycznymi dla systemów Apple iOS i Android.
Do tego opracowaliśmy bazę elementów interfejsu, która zapoczątkowała Design System dla aplikacji mobilnych Vattenfall InCharge.
Stworzyliśmy kilkanaście prototypów nowej wersji aplikacji. Wykorzystaliśmy je podczas niemoderowanych testów z użytkownikami, aby zbadać, czy nasze decyzje były trafne i czy rozwiązanie się przyjmie.
Zadbaliśmy też o prototypy interakcji, które ułatwiły komunikację projektanta z deweloperami. Ci drudzy otrzymali „działający” interfejs (m.in. z przejściami czy animacjami), co usprawniło programowanie, a czasem było podstawą do dyskusji. W razie potrzeby wspólnie wybieraliśmy rozwiązania – funkcjonalne i szybkie we wdrożeniu, oczywiście.
Nasz projektant stale weryfikował wdrażane rozwiązania. Czuwał nad jakością końcowego produktu i na bieżąco reagował na zgłaszane ograniczenia technologiczne.
Dzięki ścisłej współpracy znaleźliśmy rozwiązania, które uwzględniają nie tylko punkt widzenia użytkowników (których adwokatem jest UX Designer), lecz także perspektywę specjalistów i czynniki takie jak np. wydajność aplikacji.
Mieliśmy odciążyć biuro obsługi i przedstawić kilka pomysłów, jak to zrobić.
Jednym z nich była propozycja, aby przenieść aktywację karty do opłat za ładowanie do aplikacji mobilnej.
Poprawiliśmy błędy użyteczności i uprościliśmy procesy w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów i klientek Vattenfall InCharge.
Co to dało?
Znacznie zwiększyliśmy nie tylko liczbę aktywnych użytkowników, ale także ich poziom zadowolenia z aplikacji – z oceny 3.8 do 4.6 w Google Play Store.
Vattenfall od ponad 100 lat zasila energią elektryczną różne gałęzie przemysłu. My w ramach Talent On Demand „zasililiśmy” jego zespół projektantem, który skupił się na potrzebach użytkowników.
W końcu godzenie wymagań biznesu i grupy docelowej to fundament sukcesu. Ten projekt wyraźnie to potwierdza.
Porozmawiajmy o tym, co możemy zrobić dla Twojej firmy.